מאמרים

 
כאן תוכלו למצוא את כל מה שרציתם לדעת על דודי שמש, דודי חשמל, מערכות סולריות ועוד. במידה שברצונכם לקבל מידע נוסף או תשובה לכל שאלה, צרו קשר עם המומחים של זהר דודי שמש: 03-5794848.

ההיסטוריה הישראלית של דודי השמש

 
דוד השמש אינו המצאה מודרנית וגם לא ישראלית, אך דווקא כאן במדינתנו החמה והלוהטת באמצע המאה שעברה הוא זכה למהפך שהפך אותו למוצר המבוקש והחכם שהוא היום.

הקשר בין אור השמש לחום, גם אם פעולתו לא הובנה במדויק, היה ברור כשמש. די היה לעמוד בצל ולהבחין בהבדל. כך נשאלה השאלה, האם יש ביכולתו של האדם להשתמש בקרני האור לביצוע חימום חכם וזול – של מים, למשל.

כבר במאה ה-18 וה-19, כמו גם במחצית הראשונה של המאה ה-20, נעשו ניסיונות לחמם מים באמצעות אנרגיה סולרית המצויה בקרני האור. השאלה המרכזית הייתה כיצד למקסם את האנרגיה הסולרית בקליטה חכמה ומרוכזת, שכן מכלי מים שהושארו סתם כך תחת שמש ישירה יתחממו במידה מסוימת, אך יתקררו במהרה בחלוף שעות האור. ניסיונות שונים לבנות קולטים לאנרגיה סולרית לדודי שמש לא הצליחו לספק את היעילות הדרושה – עד אמצע שנות ה-50.
 

הכול התחיל במכתב לדוד בן גוריון

 
עם הקמת המדינה, תחת ממשלתו של דוד בן גוריון, רבים מהאזרחים פנו אל ראש הממשלה הטרי בהצעות ייעול שונות עבור המדינה החדשה. לא אחד ולא שניים מהם התייחסו לנושא האנרגיה, והעלו את הרעיון להשתמש באחד המשאבים הזמינים ביותר בארצנו – אור השמש.

רעיון השימוש באנרגיה סולרית הדליק נורה בראשו של המדען ד"ר צבי תבור, יועץ לממשלה, והוא החל לעבוד על מה שיהפוך לדודי השמש המודרניים. הפיתוח שלו סבב בעיקר סביב החוליה הראשונה וכנראה החשובה ביותר בדודי השמש: הקולטים, שאמונים על קליטת האור והפיכתו לחום.

עד 1955 הושלמה העבודה על קולטי שמש יעילים יותר, בצורת תיבות מתכת שחורות בעלות מכסה שקוף. זה היה האבטיפוס שממנו צמחו כל הקולטים המוכרים בשוק בימינו אנו – גם כיום הם מוסיפים להשתכלל בעזרת חומרים חדשים וטכנולוגיות ייצור ועיבוד חדישות, אך הדגם הבסיסי נותר דומה להמצאתו של ד"ר תבור.
 

לפחות דוד אחד על כל גג

 
אך החדשנות הישראלית בתחום דודי השמש לא הסתיימה בתרומתו של ד"ר תבור. מהפכה נוספת בשנת 1976 סייעה להפוך את המערכת הסולרית לחימום מים לפופולרית ולשכיחה בכל רחבי הארץ. הרעיון היה של ממשלת רבין באותה תקופה, שחיפשה דרכים להתמודד עם משבר האנרגיה העולמי. הפטנט היה לחייב את הקבלנים והתושבים בהתקנת דוד שמש על כל מבנה מגורים חדש שנבנה בארץ מאותו רגע ועד היום (למעט מקרים חריגים, כמו בניינים גבוהים מאוד שבהם לא מתאפשר להניח די קולטים ולחמם מים בצורה יעילה בשיטה זו).

בעקבות חוק זה מלאה הארץ בדודי שמש, וצריכת החשמל בה ירדה באופן משמעותי. אומנם היום יש יותר ויותר גורדי שחקים שאינם מאפשרים התקנת מערכות שכאלו, אולם עדיין ישנם דודי שמש בכ-80% ממבני המגורים בישראל – חיסכון משמעותי ועצום באנרגיה עבור המדינה ותושביה.
 
 
מידע מקצועי על דודי שמש
 
 
 
מאמרים על דודי שמש