שאלות ותשובות

 
יש לכם שאלות בנוגע לדודי שמש? בעמוד זה נספק לכם תשובות לשאלות נפוצות, שריכזו המומחים של זהר דודי שמש.
אם יש לכם שאלה שלא זכתה למענה, צרו עמנו קשר ונשמח לענות: 03-5794848.

 

יש לי דוד חשמל בבית. האם כדאי להתקין לצדו דוד שמש על אף ההוצאה הגדולה הכרוכה בקנייה ובהתקנה?

 
דודי שמש הם אכן אינם זולים, אך משתלמים לאורך זמן. מחירי החשמל בישראל מאמירים ומתייקרים כל הזמן, ועלות הדלקת הבוילר – גם לזמן קצר יחסית בכל פעם – מצטברת לאורך השנה לסכום משמעותי. דודי שמש יספקו לכם מים חמים ללא הצורך בשימוש בחשמל בכל יום בהיר, ובעצם לאורך רוב ימי השנה. במילים אחרות, בטווח הארוך ההשקעה תחזיר את עצמה, ואף תאפשר להמשיך ולקצץ בהוצאות החשמל השנתיות.
 

אם בבניין מותקנים דודי שמש, מדוע בכלל יש צורך גם בדודי חשמל, שחימום המים באמצעותם עולה כסף?

 
דודי שמש הם כאמור חסכוניים יותר, שכן הם אינם צורכים חשמל ומחממים את המים בבית בעזרת אור השמש, המגיע לאזורנו מבלי לגבות דבר. עם זאת, קורה לעתים שהשמש פחות זמינה עבורנו – ביום גשום ומעונן, למשל. במקרה כזה, לא נוכל ליהנות ממקלחת חמה בעזרת דודי השמש, ונצטרך לפנות שוב למערכת החשמל לעזרה ולהדליק דוד חשמל. לכן, נהוג להתקין גם בוילר לצד דוד השמש, לשימוש בימים מעוננים יותר.
 

האם יש גדלים שונים של דודי שמש? איך יודעים באיזה גודל לבחור?

 
דודי שמש מורכבים ממכל לאגירת המים ומקולטי שמש, כאשר נפח המכל (הדוד) משתנה ממוצר למוצר. המוצרים האופייניים בתחום נעים בין 60 ל-200 ליטר, אולם יש גם דודי שמש בגדלים קטנים או גדולים יותר.

ישנה נוסחה לחישוב נפח הדוד המתאים לכל בית, שמכפילה את מספר הנפשות בכמות של כ-30 או 40 ליטר פר אדם. שימו לב: כאשר נפח הדוד גדול יותר, יש צורך ביותר אנרגיה סולרית כדי לחמם את המים הרבים שבו, ולכן צריך לבחור מספר וגודל קולטי שמש בהתאמה לנפח הדוד שרכשתם.

 

איך מבטיחים אפס תקלות בדודי שמש?

 
דודי שמש איכותיים של יצרנית מוכרת מלווים בדרך כלל באחריות למספר שנים. עם זאת, תחזוקה מתאימה יכולה למנוע תקלות ולשמור על יעילותו ועל תקינותו של הדוד. תחזוקה כזו כוללת בין השאר ניקוי פנימי וחיצוני של קולט השמש וטיפולים פנימיים לדוד עצמו, שאותם עורכים אחת לשנתיים בעזרת טכנאי דודי שמש מורשה – וגם חברתנו מספקת שירות זה. התקנת מגן אבנית גם משפרת את פעולת הדוד ותורמת לתפקודו התקין.
 
 
מתקין דודי חשמל במרכז – זהר דודי שמש
 
 
 
חימום מים מהיר – זהר דודי שמש